Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я»
Юлія Леонова, адвокат, партнер «Репутація», студентка 2 ступені МІПП:
«Стисло спробую окреслити нововведення, які турбують багатьох. Цим Законом фактично впроваджується державне регулювання системи охорони психічного здоров’я в Україні (якої практично не існувало до цього), а також вимоги до діяльності фахівців у цій сфері: психологів, психотерапевтів тощо.
Ключові положення законопроекту:
- законодавчо закріплюються визначення багатьох понять: таких як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоров’я», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» та інші, необхідні для юридичного регулювання цієї сфери;
- запроваджується атестація та сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я, вимоги до освіти, система безперервного професійного навчання;
- створюються умови для розвитку системи професійного саморегулювання – саморегулівних організацій (СРО) у сфері психічного здоров’я (неприбуткових добровільних об’єднань за відповідним напрямом діяльності, які створюються для захисту прав і законних інтересів своїх членів, підвищення їхнього професійного рівня та якості надання послуг), зокрема можливість професійних асоціацій – набувати статусу СРО;
- створюється Реєстр Державний реєстр СРО та Реєстр надавачів послуг у сфері психічного здоров’я;
- створюється Національна комісія з питань психічного здоров’я, яка братиме участь у розробленні нормативно-правових актів, організовуватиме навчання, здійснюватиме сертифікацію фахівців та здійснюватиме нагляд за діяльністю СРО.
Багато питань, закладених в Законі, будуть врегульовані підзаконними правовими актами, які в майбутньому прийматимуться на підставі нього.
❗️Зверніть увагу, що протягом шести років з дня опублікування цього Закону сертифікація фахівців у сфері психічного здоров’я є добровільною, і тільки через шість років з дня опублікування цього Закону наявність такого сертифікату стає обов’язковою.
Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а вводиться в дію лише через рік з дня такого опублікування. Наразі, Закон ще не підписаний Президентом України.
Від себе додам: попит, величезна актуальність, відповідальність та важливість професії – закономірно призводить до необхідності регулювання належного рівня її втілення фахівцями. Що в цілому має на меті підвищення авторитету професії, яку багато хто вибрав для себе як теперішню або майбутню справу.
Буду тримати вас в курсі актуальних змін.»