Асиміляція
Наприкінці року людині важливо провести аналіз своїх досягнень, пройденого шляху, викликів і набутих знань. Цей момент може бути часом асиміляції, де людина намагається включити ці події до свого набору знань і досвіду. Такий процес дає змогу особистості організувати власний досвід, взяти корисні уроки і вибудувати нові уявлення про себе і навколишній світ.
У рамках гештальт-підходу асиміляція – це процес сприйняття нової інформації відповідно до вже наявних когнітивних структур. Це означає, що нову інформацію сприймають і розуміють крізь призму того, що вже відомо і зрозуміло. Процес асиміляції досвіду дає змогу людині зберігати свою внутрішню цілісність, збагачуючи при цьому свій досвід новими елементами.
Практика асиміляції досвіду
Щоб рухатись у новий рік, ми маємо знати та усвідомлювати важливі речі. Там, де нове, є не тільки тривога, там є передовсім вимоги. Коли я дивлюся на свій список мрій та цілей, які я забажала здійснити в новому році, я розумію, що це список моїх вимог до себе. Для того, аби були сили пристосовуватися до нових умов та долати нові виклики, важливо асимілювати все те, що з нами відбувалося.
У людини є багато функцій, одна з них – поглинання інформації, поглинання нового досвіду, поглинання досвіду інших. Асиміляція – це навичка, яка допомагає нам усвідомлювати і перетравлювати новий досвід для того, щоб відбувалися внутрішні та зовнішні зміни. Це пазл такої важливої теми, як адаптація – здатність організму пристосовуватися до ситуації і до вимог.
Аби перевірити, який саме досвід вам потрібно асимілювати, пропоную відповісти на два запитання:
- Яка Ваша вага ( фізична)?
- Яка вага Вашого досвіду за минулий рік?
Чим більша вага досвіду за вагу тіла, тим більше часу на асиміляцію потрібно.
Цей досвід має чуттєвість – емоційний відгук, який треба усвідомлювати На межі контакту ми маємо декілька функцій і одна з яких – поглинання досвіду. Якщо його не перетравлювати, далі рухатись адекватно буде важко.
Щоб усвідомити та асимілювати досвід, рекомендую письмово пропрацювати такі запитання:
- Який досвід Ви здобули?
- Яким він для Вас був?
- Які враження Ви здобули, завдяки йому?
- Що Вам не сподобалося в ньому?
- Як Ви змінилися?
- Які Ваші реакції, яка Ваша поведінка і в яких ситуаціях стала іншою?
Для особистністного розвитку важливо ставити собі запитання, аби перетравлювати досвід, вчитися звертати увагу на деталі, шукати зв’язки та закономірності власного досвіду і подій, які відбулися; ставити незручні, болючі питання, що не тільки пробуджують спогади, але й дають змогу усвідомити, наскільки ви змінилися, які нові якості засвоїли.
Асиміляція викликів воєнних часів
Кожного разу, коли людина стикається з несподіваною подією, вона пробує інтегрувати це нове у свої уявлення про середовище або про себе. Нас ніхто не питав два роки тому, чи ми бажаємо такого нового досвіду, як війна, чи ні. І багато залежить від того, чи стане цей новий досвід частиною нас.
Для тих, хто зіткнувся з війною, важливо асимілювати здобутки цього досвіду. Нижче наведу перелік запитань, із якими варто попрацювати:
- Як Ви зараз існуєте в цьому новому досвіді?
- Чого нового Ви навчилися за час війни?
- Які реакції у Вас з’явилися під час цього нового досвіду?
- Як ці реакції впливають на Ваші рішення?
- Як Ви змінилися, що помічають Ваші рідні?
- Чого нового Ви навчилися за ці два роки війни?
- Як Ви вмієте розпізнавати свої потреби?
- Як реагує Ваше тіло на стрес і тривоги?
- Чи задовольняються Ваші головні потреби сьогодні?
Той досвід, який ми придбали за останні два роки, – дуже дорогий тренінг під назвою «війна». І ми за нього далі продовжуємо сплачувати своїм фізичним та ментальним здоров’ям, своїми ресурсами, своїм часом. Але якщо ми за це сплатили, обов’язково станемо з вами в майбутньому щасливими.
Я бажаю вам по-новому ставити величезні цілі і не боятися рухатися вперед.