Незавершений гештальт

Незавершений гештальт

До Нового року залишаються лічені дні. Саме в цей період нам важливо шукати енергію на нові кроки, нові досягнення, нові долання. У статті я хочу надихнути вас, мої дорогі читачі, не на мрії та плани, а на завершення всього того, що заважає нам їх реалізовувати.

Я практичний психолог із гештальт-терапії. Тема незавершених гештальтів мені особисто близька, тому що допомагає слідкувати за своєю енергією. Це складова психологічної гігієни, а тому щоб її відновити, знайти ресурси для здійснення мрій, треба повернутися в те, що порушує рівновагу.

Гештальт (від нім. Gestalt – форма, фігура) – психологічний термін, що описує сприйняття нами цілісної форми, образів, які насправді складаються з окремих частин. Ми схильні бачити не просто сукупність елементів, а цілісні структури, що мають якийсь сенс.

Незавершений гештальт – це психологічний термін, що характеризує ситуацію, коли якась життєва подія, взаємини або досвід залишилися незавершеними на емоційному рівні. Це ніби фільм, який ви недодивилися, який постійно крутиться в голові і не дає спокою.

Чому незавершені гештальти шкідливі для здоров’я та благополуччя

Ефект, як незавершені справи утримують увагу, дослідила радянська психологиня Блюма Зейгарник 1927 року під час експериментів, що стали основою для багатьох наукових студій про пам’ять і увагу.

Ефект Зейгарник – це психологічний феномен, який полягає в тому, що люди краще запам’ятовують незавершені або перервані дії, ніж завершені. Якщо ви залишаєте багато незавершених справ, мозок постійно нагадує про них, не даючи змоги розслабитися.

Ефект Зейгарник можна розглядати як одну з форм прояву незавершеного гештальту. Він стосується пам’яті: незавершені дії зберігаються в нашій свідомості активніше, ніж завершені. Незавершений гештальт – це більш широка концепція, яка включає емоційні та психологічні аспекти незавершених ситуацій або дій, що впливають на наше ментальне та фізичне здоров’я.

Незавершені гештальти можуть проявлятися через:

  • Фізичні симптоми: у вигляді головного болю, безсоння або інших фізичних проблем.
  • Емоційні стани: виникає постійна тривога, депресія, відчуття незадоволеності життям.
  • Труднощі у взаєминах: прагнення відгородитися від світу, уникати спілкування, близьких, які нагадують про ці незавершені справи.
  • Повторювані ситуації: людина може неусвідомлено потрапляти у схожі ситуації, намагаючись знайти завершення для незакінченої історії.

Чому важливо закривати гештальти

Коли закриваємо гештальти, ми:

  • звільняємося від тягаря минулого і можемо жити повноцінним сьогоденням;
  • вирішуємо незакінчені ситуації і налагоджуємо стосунки з іншими людьми;
  • підвищуємо самооцінку за рахунок усвідомлення та пропрацювання своїх почуттів;
  • зменшуємо рівень стресу і тривожності.

Як закрити гештальт

Перший крок: усвідомлення того, що у вас є незакінчена справа, ціль, обіцянка собі, де ви втрачаєте енергію. Адже саме незавершена справа відбирає в нас енергію рухатися до нових мрій і цілей. Звісно, є ті справи, які тривають деякий період часу і вимагають від вас регулярних дій. Але в них ви чітко усвідомлюєте, який результат і коли отримаєте. Я зараз про ті, які завмерли, тяжко рухаються, народжують напругу. Випишіть їх на папері, вивантажте з голови і подивіться на цей список.

Другий крок: розуміння емоцій та почуттів, що пов’язані з кожним гештальтом. Поведіть внутрішній діалог із собою, висловивши свої почуття і думки, а також усвідомте, що саме заважає вам завершити цю справу. Пробачте себе та інших людей, які були причетні до цієї ситуації.

Часто люди відчувають сором і провину, соромляться себе, своїх дій або бездіяльності. Ці почуття не допомагають рухатись уперед, і потрібна глибока праця з ними. Якщо ви в собі знайшли їх, рекомендую взяти до уваги таку регулярну практику, як створення списку досягнень.

Третій крок: визначте кроки для завершення цієї ситуації. У кожному вашому маленькому кроці до завершення ви будете відчувати більше енергії.

Четвертий крок завершення: якщо є можливість, зробіть якісь конкретні дії для завершення ситуації. Наприклад, запросіть подругу, з якою вже через якісь причини не будете спілкуватися, на каву і подякуйте їй за все, що було між вами. Якщо звільняєтеся з роботи, напишіть лист вдячності колегам про цінність співпраці, але враховуючи, що ваші робочі стосунки завершилися. Це і є ритуал завершеності.

Можливо, закриття гештальтів не буде швидким процесом. Але коли ви просто напишете список гештальтів, це вже буде початком завершення, яке подарує розуміння, що усвідомлене незавершене – це вже початок вашої завершеності. Важливо пам’ятати, що процес закриття гештальтів може бути складним. Якщо ви відчуваєте труднощі, зверніться за допомогою до психолога.

Щоб долати сьогодні проблеми, долати незгоди або витрачати свою енергію, рухатися вперед, треба бути справді свідомою людиною, розуміти свою напругу, розуміти і відчувати свою енергію.

Схожі записи