Компетенції майстерності
Компетенції майстерності
Далеко не всі люди люблять розвиток. Не всі готові витрачати час і годинами слухати лекції, читати купи книжок, навчатися, писати наукові роботи. Не всім треба бути професіоналами. Важливо розуміти, що зміни не завжди визначають розвиток людини. Коли людина навчається, у неї відбувається розвиток, що завжди веде до змін. Саме це знаходиться в основі процесу компетенції.
Компетентність – це навички і знання, а компетенція – можливості їх використовувати. Компетенція прирівнюється до такого поняття, як потенціал людини. Тут поряд є ще одне поняття – майстерність, здатність людини розв’язати завдання та проблеми унікально.
Нас життя запрошує до зростання, і ми пристосовуємося до вимог сьогодення. Коли ж ідеться про майстерність нашого життя – це про конкретні навички. Бути майстром своєї справи – це особисте зростання, це розвиток розуміння. Розвиток потреб і розвиток енергії для дій. Розуміння вміщує зміни змісту та картини світу, який швидко змінюється. Змінюється структура, і вона потребує нових навичок, тому що все ускладнюється. Раніше у структурі розуміння були прості справи і прості навички. Як у дітей, яким зрозумілі й чіткі кольори – червоний, синій, жовтий. Зараз кожний колір має свої 50 відтінків. Кожна справа розкривається на 50 усередині.
Я спостерігаю, як люди вирішують навчатися психології і не знають, із чого почати. Тому що багато людей, занурюючись у психологію, відчувають розщеплення. Майже 10 років тому структура розуміння – як бути професіональним психологом – була простою. Сьогодні тенденція ускладнюватися набирає обертів, і це відбувається в різних професіях. Яким шляхом піти, які вибрати компетенції і як бути майстром? Коли ми зрозуміємо цю структуру, тоді наша реальність стане більш якісною. Сьогодні є такі виклики часу, як нестійкість, неусвідомленість, різноманітність або ж складність. Саме тому для першої конференції МІПП було обрано тему “Компетенції майстерності”. Це про результативність та успіхи у професійній діяльності, які можна зібрати завдяки глибокому розумінню своєї сфери та накопиченому досвіду, взаємодії з професійним полем.
Аспекти майстерності
Існують три аспекти в майстерності:
Перший – здатність бути продуктивним. Долати вимоги, зростати, бути організованою людиною, розвивати розуміння, яке має структуру. Вміти керувати своїми ресурсами. Якщо йдеться про гештальт-терапевта, то це побудова відносин із полем, із середовищем, тому що поле полюбляє сміливих людей. Поле завжди буде впливати на ваші потреби, це така важлива річ розуміти те, у якому полі, у середовищі ви є.
Другий – ідентичність. Наприклад, ідентичність психотерапевта або лікаря означає не просто мати свою роль, але й могти її реалізувати. Тут поряд живе й самоактуалізація – поклик до розвитку. Загалом особистий розвиток – це побічний ефект розв’язання проблем. Саме проблема викликає розрив між реальним та бажаним, між тим, чого прагнете і що відбувається. Цей розрив впливає на стан і напруження. Сьогодні мати компетенції означає мати здатності не тільки виживати, але й реагувати на ті зміни, які відбуваються в середовищі.
Третій – зрілість, асиміляція досвіду. Сьогодні норма – мати план розвитку навичок, тому що усвідомлення необхідності додаткових навичок є початком наших змін. У дитинстві на це впливали батьки, школа, вчителі. У дорослому віці ми самі обираємо вектор розвитку, наставників. Ми самі обираємо собі мотивацію для власного руху вперед.
Навички майстерності
Бути професіоналом, майстром – завжди велика праця. Іноді це точка страждань, якщо називати речі своїми іменами. Але з цієї точки починається зростання. І коли людина потрапляє в середовище підтримки, щире на відгук, пораду, знання, тоді починається професійний прорив. Акцентую увагу на тому, що розвиток – це не тільки генетика і не тільки соціум. Сьогодні розвиток – це власний шлях і власна праця особистості. Зростати самому важко, тому до власної дисципліни та мотивації варто додати сприятливе для зростання середовище. Керувати запасами своєї енергії, мати діалог із майбутнім – і це не тільки планування, не тільки прогнози, це знайти можливості і зробити кроки до конкретних дій.
Зростання – це й позитивний процес. Коли ми долаємо кризи, ми долаємо вимоги, і це впливає на нашу продуктивність. Майстерність народжується у внутрішній мотивації, а не зовнішній. Тому шукайте тут задоволення від процесу.
І ще одна з найголовніших навичок майстерності на сьогодні, про яку писав у своїх книгах Віктор Франкл, – турбота про себе. Окрім турботи про себе, також важливо занурюватися в тему самоактуалізації – здатності мати імпульс для зростання і самодетермінації – уміння бути автономною людиною, уміти робити вибір і вміти його робити в гострій кризі, розвивати свої здатності та керувати запасами своєї енергії. Ми не можемо впливати на кризу, ми не всі можемо впливати на деякі речі, але ми можемо впливати на себе.
Шлях до майстерності – це терник. У вас будуть провідники, але більшість доріг ви будете долати по-своєму, тому що народження майстра – процес унікальний. Я бажаю вам не лякатися того, якщо щось сьогодні складно, а підтримувати діалог із майбутнім і професійним середовищем, які є потужними ліхтариками на цьому шляху.